Przełęcz Simplon, która łączy kanton Wallis w Szwajcarii z doliną Divedro we Włoszech jest uważana za jedno z najpiękniejszych przejść przez Alpy. Przełęcz stanowi umowną granicę między Alpami Pennińskimi i Alpami Lepontyńskimi. Prowadzi przez nią jedna z głównych dróg Europy.
Wjeżdżamy od południa od miejscowości Domodossola, gdzie droga wije się przez liczne tunele i wąski wąwóz Gondo. Po obu stronach otaczają go wysokie, granitowe ściany. Ruch jest niewielki a drogą świetnie utrzymana.
Przejazd przez Przełęcz Simplon jest możliwy przez cały rok mimo tego, że leży ona na wysokości ponad 2000 metrów. Rzadko, ale jednak zdarza się, że z powodu zejścia lawiny przeprawa nie jest możliwa. W takim przypadku można skorzystać z tunelu kolejowego wydrążonego w masywie Monte Leone, załadować samochód na platformę i za 20 EUR przedostać się na drugą stronę.
Na przełęczy, znajduje się schronisko zakonu bernardynów i kamienny orzeł przypominający o działaniach podczas II wojnie światowej. Droga powstała już w czasach Napoleona i często była miejscem wojennej zawieruchy. Spoglądając z tego miejsca widać wspaniałą panoramę Alp Berneńskich.
Żelbetowy most Ganter jest najdłuższą konstrukcją tego typu w Szwajcarii. Położoną wzdłuż drogi na przełęcz Simplon ma 678 m długość i wznosi się 150 m powyżej dna doliny. Jego unikalna konstrukcja w kształcie litery “S” została nagrodzona wieloma nagrodami i niezwykle wkomponowuje się w otaczający krajobraz.